Proste operacje matematyczne z ułamkami

Proste operacje matematyczne z ułamkami to podstawowy temat, który często sprawia trudności uczniom na różnych etapach nauki matematyki. W tej lekcji omówimy, jak dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić ułamki w prosty sposób. Przy użyciu prostych reguł i kilku przykładów będziemy pokazywać, jak wykonywać te operacje krok po kroku. Zapraszamy do zapoznania się z tym tematem, który pozwoli wzmocnić podstawowe umiejętności matematyczne. Poniżej znajdziesz także video tutorial na ten temat.

Índice
  1. Suma ułamków 1/4 i 2/3
  2. Jaka jest suma 1 ⁄ 3 i 1 ⁄ 4
  3. Jakie jest 1 4 podzielone przez 2 3 w najprostszej postaci

Suma ułamków 1/4 i 2/3

Suma ułamków 1/4 i 2/3 polega na dodaniu tych dwóch ułamków ze sobą. Aby dodać ułamki o różnych mianownikach, najpierw trzeba sprowadzić je do wspólnego mianownika. W tym przypadku, najmniejszą wspólną wielokrotnością mianowników 4 i 3 jest 12.

Ułamek 1/4 można przekształcić do postaci z mianownikiem 12, mnożąc zarówno licznik, jak i mianownik przez 3. Otrzymujemy w ten sposób ułamek 3/12. Natomiast ułamek 2/3 możemy przekształcić do postaci z mianownikiem 12, mnożąc zarówno licznik, jak i mianownik przez 4, co daje nam ułamek 8/12.

Teraz, gdy oba ułamki mają ten sam mianownik, możemy je dodać. Suma ułamków 3/12 i 8/12 to 11/12. Odpowiedź na pytanie Jaka jest suma ułamków 1/4 i 2/3? to 11/12.

Ilustracja

Jaka jest suma 1 ⁄ 3 i 1 ⁄ 4

Jaka jest suma 1 ⁄ 3 i 1 ⁄ 4 jest pytaniem matematycznym dotyczącym dodawania dwóch ułamków. Aby obliczyć sumę tych dwóch ułamków, najpierw musimy sprowadzić je do wspólnego mianownika. W tym przypadku mianownikiem wspólnym dla 1/3 i 1/4 jest 12 (czyli najmniejsza liczba, przez którą oba mianowniki są podzielne).

Aby sprowadzić 1/3 do ułamka o mianowniku 12, musimy pomnożyć zarówno licznik, jak i mianownik tego ułamka przez 4. Wynikiem będzie 4/12. Analogicznie, aby sprowadzić 1/4 do ułamka o mianowniku 12, musimy pomnożyć zarówno licznik, jak i mianownik przez 3, co da nam 3/12.

Teraz, gdy mamy oba ułamki z tym samym mianownikiem, możemy dodać je razem. Suma 4/12 i 3/12 wynosi 7/12. Odpowiedź na pytanie Jaka jest suma 1 ⁄ 3 i 1 ⁄ 4? to 7/12.

Ilustracja

Jakie jest 1 4 podzielone przez 2 3 w najprostszej postaci

W matematyce, aby podzielić ułamek przez inny ułamek, musimy przekształcić to działanie na mnożenie. W przypadku 1/4 podzielone przez 2/3, musimy przekształcić to na mnożenie przez odwrotność drugiego ułamka, czyli 1/4 * 3/2.

Aby pomnożyć te ułamki, musimy pomnożyć liczniki ze sobą i mianowniki ze sobą. W tym przypadku otrzymujemy 1 * 3 = 3 dla licznika i 4 * 2 = 8 dla mianownika. Ostatecznie wynik to 3/8.

Ułamek 3/8 jest już w najprostszej postaci, ponieważ licznik i mianownik są względnie pierwsze, czyli nie mają wspólnych czynników innych niż 1.

Ułamek

Podsumowując, 1/4 podzielone przez 2/3 równa się 3/8 w najprostszej postaci.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu na temat prostych operacji matematycznych z ułamkami. Mamy nadzieję, że artykuł był interesujący i pomocny w zrozumieniu tego zagadnienia. Zachęcamy do dalszego eksplorowania matematyki i rozwijania swoich umiejętności. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, nie wahaj się skontaktować z nami. Dziękujemy jeszcze raz za zainteresowanie naszym artykułem!

Agnieszka Kwiatkowski

Nazywam się Agnieszka i jestem redaktorem na stronie internetowej Shofer - Twój portal edukacyjny. Moją pasją jest pisanie artykułów edukacyjnych, które pomagają czytelnikom poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Zawsze staram się dostarczać treści wartościowe, interesujące i rzetelne. Moją misją jest inspirowanie innych do nauki i rozwijania się. Jestem pełen energii i zaangażowania w to, co robię, zawsze dbając o wysoką jakość moich tekstów. Świat edukacji to dla mnie niezwykle ważna dziedzina, w której chcę się rozwijać i przekazywać wiedzę innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up